Menu
Home Page

Lunch and After School Clubs

Summer Term Clubs 2017

 

  • KidZone Existing group only

Monday 12:40-1:10 Mrs List

 

  • Athletics (KS2)

Monday 12.40-1.10 Mr Wylie

 

  • Netball (existing members only until Half Term)

Monday 3:15-4:15 Mr Wylie 

 

  • Rounders (after Half Term years 4/5/6)

Monday 3:15-4:15 Mr Wylie

 

  • Ring Games (years R/1/2)

Tuesday 12:40-1:10 Mrs Ward

 

  • Kwik Cricket (years 4/5/6)

Tuesday 3:15-4:15 Mrs Gooderson 

 

  • Athletics (years R/1/2)

Wednesday 3:15-4:15 Mr Wylie 

 

  • Cross-Stitch (years 3/4/5/6)

Thursday 12:40–1:10 Miss Bailey - Mug mats (waiting list in operation)

 

 

Spring Term Clubs 2017

 

  • KidZone Existing group only

Monday 12:40-1:10 Mrs List

 

  • Hockey Club (years 3/4)

Monday 3:15-4:15 Mr Wylie 

 

  • Football Club (years 3/4/5)

Monday 12:40-1:10 Mr Wylie 

 

  • Choir (all years)

Tuesday 12:40-1:10 Mrs Gooderson 

 

  • Art (years R/1/2)

Wednesday 12:40-1:10 Mrs Bowler 

 

  • Bell Ringing (years 5/6)

Wednesday12:40–1:10 Mr Clements 

 

  • Netball (years 4/5/6)

Wednesday 3:15-4:15 Mr Wylie 

 

  • Cross-Stitch (years 3/4/5/6)

Thursday 12:40–1:10 Miss Bailey - Mug mats (waiting list in operation)

 

  • Recorders - Existing Improvers

Friday 12:40–1:10 Mrs Bull 

 

  • Book Club (years 3/4/5/6)

Friday 12:40-1:10 Miss Gibson 

 

  • Gymnastics (years 3/4/5/6)

Friday 3:15-4:15 Mr Butler 

 

No Adventure Camp or Trampolining this term

 

AutumnTerm Clubs 2016

 

  • Adventure Camp (All years) UNTIL HALF TERM

Monday 3:15-4:15 Run by and payable to Rising Stars

 

  • Lego and Construction (all years)

Monday and Wednesday 12:40-1:10  Miss Ellis

 

  • Hockey (years 3/4)  AFTER HALF TERM

Monday 3:15 - 4:15  Mr Wylie

 

  • Choir (All year groups)

Tuesday 12:40-1:10  Mrs Gooderson

 

  • Football (years 4/5/6) UNTIL HALF TERM

Tuesday  3:15-4.15 Mr Davies

 

  • Bell Ringing (years 5 & 6)

Wednesday 12:40-1:10 Mr Clements (Church) & Miss Gibson

 

  • Art (all years)

Wednesday 12:40-1:10 Mrs Gooderson

 

  • Netball (years /4/5/6)

Wednesday 3:15-4:15 Mr Wylie

 

  • Cross Stitch (KS2-waiting list)

Thursday 12:40-1:10 Miss Bailey (Local Community)

 

  • Improvers Recorders (Existing members only)

Thursday 12:40-1:10  Mrs Bull 

 

  • Book Club (KS2) 

Friday 12:40-1:10 Miss Gibson

 

  • Trampolining (All years)

Friday 3:15-4:15 Run by and payable to Rising Stars

Summer Term Clubs 2016

 

  • Adventure Camp (All years)

Monday 3:15-4:15 Run by and payable to Rising Stars

 

  • Lego and Construction (all years)

Monday and Wednesday 12:40-1:10  Miss Ellis

 

  • Improvers Recorders (Existing members only)

Monday 12:40-1:10  Mrs Tiffin 

 

  • Choir (All year groups)

Tuesday 12:40-1:10  Mrs Gooderson & Mrs Bowler

 

  • Advanced Recorders (Existing members only)

Tuesday 12:40-1:10 Mrs Tiffin

 

  • Athletics (Yr5&6)

Tuesday 3:15-4.15 Mrs Murray

 

  • Bell Ringing (Yr 5 & 6)

Wednesday 12:40-1:10 Mr Clements (Church) & Miss Gibson

 

  • Athletics (YrR-4)

Wednesday 3:15-4.15 Mr Wylie

 

  • Cross Stitch (KS2-waiting list)

Thursday 12:40-1:10 Miss Bailey (Local Community)

 

  • Cricket (Yr 4-6)

Thursday 3:15-4:15 Mr Davies

 

  • Computing & Coding (Yr 1-6)

Friday 12:40-1:10 Mr Davies

 

  • Board Games (KS2) 

Friday 12:40-1:10 Miss Ellis

 

  • Trampolining (All years)

Friday 3:15-4:15 Run by and payable to Rising Stars

Spring Term 2016

 

  • Board Games (KS2)

Monday 12:40-1:10 Miss Ellis

 

  • Lego and Construction (Year 3 & 4)

Tuesday and Wednesday 12:40-1:10  Mrs Ward

 

  • Advanced Recorders (Existing members only)

Tuesday 12:40-1:10  Mrs Tiffin 

 

  • Choir (All year groups)

Tuesday 12:40-1:10  Mrs Gooderson & Mrs Bowler

 

  • Bell Ringing (Yr 5 & 6)

Wednesday 12:40-1:10 Mr & Mrs Clements (Church)

 

  • Improvers Recorders (Existing members only)

Wednesday 12:40-1:10 Mrs Tiffin

 

  • Netball (Yr 4-6)

Wednesday 3:15-4:15 Rising Stars

 

  • Cross Stitch (KS2-waiting list)

Thursday 12:40-1:10 Miss Bailey (Local Community)

 

  • Computing & Coding (Yr 1-6)

Thursday 12:40-1:10 Mr Davies

 

  • Football (Yr 4-6)

Thursday 3:15-4:15 Mr Davies

 

  • Trampolining (KS2)

Friday 3:15-4:15 Rising Stars

 

 

 

 

 

 

 

 

Top